ایران در فهرست ۲۵ ارتش برتر دنیا در سال ۲۰۱۷ – دیجیاتو – اشتراک گذاری مطالب

بر اساس جدیدترین گزارشی که وبسایت بیزینس اینسایدر به نقل از تحلیل موسسه Global Firepower منتشر کرده در سال ۲۰۱۷ ایران در بین ۲۵ ارتش برتر دنیا رتبه ۲۱ را در اختیار داشته و از این نظر نسبت در رتبه بالاتری نسبت به کشورهایی از جمله عربستان قرار گرفته است
همچنین فاکتورهای جغرافیایی، انعطاف پذیری های لجستیکی، منابع طبیعی و کارخانجات در رتبه بندی نهایی تأثیر داشته اند.

البته مخازن بمب ها و موشک های هسته ای در این مقایسه لحاظ نشده ولی کشورهایی که از این تجهیزات بهره می برده اند، امتیاز اضافه ای را دریافت کرده اند. همچنین کشورهایی که عضو ناتو بوده اند، با توجه به اشتراک بخشی از نیروهای نظامی خود، امتیاز کوچک اضافه تری را دریافت کرده اند. مقایسه به گونه ای انجام شده که کشورهایی که به دلیل عدم دسترسی به دریا، فاقد نیروی دریایی بوده اند نیز متضرر نشوند.

در این رتبه بندی ۵۰ فاکتور گوناگون بر اساس تنوع سلاح های هر کشور و نیز نیروی انسانی (ارتش) آنها برای مقایسه ۱۳۳ ارتش برتر دنیا مد نظر قرار گرفته. به این ترتیب امکان رقابت کشورهای کشورهای کوچکتر ولی بهره مند از فناوری های پیشرفته با کشورهای بزرگتر ولی کمتر پیشرفته فراهم شده است.

25 ارتش برتر دنیا در سال 2017

در هر بخش با رنگ قرمز مشخص شده اند. برای مشاهده نمودار در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

بر اساس این گزارش آمریکا که بیشترین میزان هزینه را برای ارتش خود صرف کرده، در رتبه اول قرار گرفته و پس از آن روسیه و چین رتبه های دوم و سوم را به دست آورده اند.

بر اساس ادعای Global Firepower تعادل در این مقایسه مسئله ای کلیدی بوده و نیروهای جنگجوی قوی و پر تعداد در زمین، دریا و هوا در بررسی لحاظ شده و کشورهای دارای تعداد نیروی انسانی بالا، امتیاز اضافه تری را دریافت کرده اند. از سوی دیگر اقتصاد منعطف کشورها و قلمرو قابل دفاع آنها در کنار زیرساخت های کارآمد در مقایسه لحاظ شده است.

در این بررسی اشاره شده که در دوره ۵ ساله ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بیش از هر دوره ۵ ساله دیگری از سال ۱۹۹۰، سلاح به کشورهای مختلف جهان ارسال شده است.

بر اساس جدیدترین گزارشی که وبسایت بیزینس اینسایدر به نقل از تحلیل موسسه Global Firepower منتشر کرده در سال ۲۰۱۷ ایران در بین ۲۵ ارتش برتر دنیا رتبه ۲۱ را در اختیار داشته و از این نظر نسبت در رتبه بالاتری نسبت به کشورهایی از جمله عربستان قرار گرفته است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *